How much does 40 g of weed cost

Tasks Proportional assignments

Task 1:
50 kilograms of apples make 15 liters of juice. How much juice does 40 kilograms make?

Exercise 2:
1 kilogram of copper costs € 17.50. How much is 1.5 kg?

Exercise 3:
30 kg of apples make 20 liters of juice. How many kilograms of apples are needed to make 6 liters of juice?

Exercise 4:
5 apples are equivalent to 2 euros. How much do 2 apples cost?

Exercise 5:
The apples from the health food store are available in two different quantities. The price is € 10 for 4 kg and € 15 for 6 kg. What does 1 kilogram cost?

Exercise 6:
750 milliliters (ml) of a delicious drink cost € 17.99. How much does a 1 liter cost (rounded to 2 decimal places)?

Exercise 7:
In the supermarket, 5 kg of apples cost € 7.25. How much does 1 kg of apples cost?

Exercise 8:
If 3 kg of apples cost 6 €, how much does 8 kg cost?

Exercise 9:
2 liters cost € 3.60 how much then do 4 liters cost?

Exercise 10:
1 t costs € 17 how much does 100 kg cost?

Exercise 11:
600 g cost 4 € how much does 1 kg cost?

Exercise 12:
5 kilos of apples cost 67.50 how much do 7 kg cost?

Solution proportional assignments

Task 1:
40 kilograms make 12 liters of juice.
invoice
50 kg = 15 l | : 50
1 kg = 0.3 l | · 40
40 kg = 12 l

Exercise 2:
1.5 kilograms then cost € 26.25.
invoice
1 kg = € 17.50 | 1.5
1.5 kg = € 26.25

Exercise 3:
9 kilograms of apples make 6 liters of juice.
invoice
30 kg = 20 liters | : 20
1.5 kg = 1 liter | · 6
9 kg = 6 liters

Exercise 4:
2 apples cost € 0.8.
invoice
5 apples = € 2 | : 5
1 apple = € 0.4 | · 2
2 apples = € 0.8

Exercise 5:
1 kilogram costs € 2.5
Invoice:
4 kg = € 10 | : 4
1 kg = 2.5 €
Alternatively:
6 kg = 15 € | : 6
1 kg = 2.5 €

Exercise 6:
1 liter costs € 23.99.
Invoice:
Note: 750 ml = 3 ⁄ 4 l
750 ml = € 17.99
3 ⁄ 4 l = € 17.99 | 4 ⁄ 3
1 l = (17.99 4 ⁄ 3) €
1 l ≈ € 23.99

Exercise 7:
1 kg of apples cost € 1.45.
Invoice:
5 kg = € 7.25 | : 5
1 kg = 1.45 €

Exercise 8:
8 kg then cost 16 €.
Invoice:
3 kg = 6 € | : 3
1 kg = € 2 | · 8th
8 kg = 16 €

Exercise 9:
The more A, the more B.
Size a Size B.
2 liters 3,60 €
4 liters x €
liter Calculation step
2 3,60 : 2
1 1,80 · 4
4 7,20
Answer: 4 liters cost € 7.20.

Exercise 10:
The less A, the less B.
Size a Size B.
1 t 17 €
100 kg x €
kilogram Calculation step
1000 17,00 : 1000
1 0,017 · 100
100 1,70

Answer: 100 kg cost € 1.70.

Exercise 11:
The more A, the more B.
Size a Size B.
600 g 4,00 €
1 kg x €
Gram Calculation step
600 4,00 : 600
1 1 ⁄ 150 · 1000
1000 6,66

Answer: 1 kg costs ≈ € 6.67.
Exercise 12:
The more A, the more B.
Size a Size B.
5 kg 67.50 fr
7 kg x fr
kilogram Francs Calculation step
5 67,50 : 5
1 13,50 · 7
7 94,50
Answer: 7 kg of apples cost CHF 94.50.